Jak samodzielnie rozpoznać świeżą rybę? Kilka prostych wskazówek dzięki którym zostaniesz świadomym konsumentem.

Ryby są produktami bogatymi w witaminy, składniki mineralne, a także mikroelementy. Wciąż jednak jemy ich zbyt mało. Czy wynika to tylko z naszej niechęci, obawy przed zakupem, czy może z braku dostępu do świeżej, pełnowartościowej porcji ryby? Po czym poznać, że ryba jest świeża? Jak wybrać rybę, która będzie miała pozytywny wpływ na nasze zdrowie? Aby być świadomym konsumentem wystarczy poznać kilka cennych wskazówek.

Świeża ryba a proces przechowywania. Dlaczego tak ważne jest sprawdzone źródło pochodzenia ryby?

Dla zachowania najwyższej świeżości ryb kluczowe są dwa czynniki: warunki i czas przechowywania. Ich psucie może nastąpić już po kilku godzinach od połowu, ze względu na naturalne występujące w nich drobnoustroje. Aby tego uniknąć, zaraz po złowieniu należy zapewnić rybom odpowiednie warunki chłodnicze. Do tego celu już na statku rybackim wykorzystuje się dużą ilość rozdrobnionego lodu. Obsypane nim ryby utrzymują temperaturę w granicy 0-2°C.

W Delikatesach Łosoś przykładamy najwyższą wagę do selekcji oferowanych przez nas ryb. Pozyskujemy je wyłącznie od sprawdzonych, certyfikowanych producentów, którzy zachowują rygorystyczne standardy przechowywania. Aby utrzymać najwyższą jakość i świeżość ryby, kluczowe znaczenie ma dla nas maksymalne skrócenie czasu od połowu do momentu gdy trafi ona na Twój stół. W przypadku dorady czy labraksa, hodowanych w Chorwacji, możesz spodziewać się wysyłki do Twojego domu już po 48 godzinach od momentu ich złowienia do kutra rybackiego. Popularny łosoś trafia do nas z norweskich akwenów do 5 dni po połowie.

Wielu z nas poszukuje świeżej ryby, którą ze spokojnym sumieniem można spożywać na surowo np. wykorzystując łososia do sushi. Dzięki zaufanym źródłom pochodzenia oraz zapewnieniu przez nas optymalnych warunków przechowywania i przewozu ryb możesz mieć pełne poczucie bezpieczeństwa spożywając nasze produkty.

Świeża ryba z dostawą do domu bez obawy o utratę jakości

W naszym sklepie rybnym szczególną uwagę zwracamy na proces wysyłki. Gwarancję zachowania świeżości zapewnia szybka dostawa, która realizowana jest w tym samym dniu, w którym ryby dotarły do nas od producenta. Bezpośrednio przed każdą wysyłką ryby pakowane są próżniowo, co zapewnia zachowanie ich wartości odżywczych. Następnie produkt umieszczamy w opakowaniu termoizolacyjnym typu STYROBOX, do którego dodajemy żelowe wkłady chłodzące. Cały zestaw wędruje do Twojego domu zapewniając optymalną temperaturę zamówionej przez Ciebie ryby podczas podróży.

Proces wysyłki jest przez nas realizowany w taki sposób, by zapewnić Ci produkt najwyższej jakości, bez konieczności wychodzenia z domu. Gdy otworzysz paczkę zaskoczy Cię świeży, morski zapach. Mięso będzie sprężyste i delikatne, krótko mówiąc rozpływające się w ustach.

Jak samodzielnie ocenić czy ryba jest świeża? Kilka prostych wskazówek

Jeśli chcesz samodzielnie określić świeżość ryby, wykorzystaj swoje zmysły:

  1. W pierwszej kolejności oceń jej wygląd i zapach. Świeża ryba odznacza się charakterystyczną, naturalną wonią, która może się różnić w zależności od rodzaju wód w jakich ryba występuje. Nigdy jednak jej zapach nie powinien być dla nas odrzucający.
  2. Następnie zwróć uwagę na oczy ryby. U świeżej będą one wypukłe i błyszczące, sprawiające wrażenie jakby na nas patrzyła. Gdy zobaczysz rybę, której oczy są mętne, zapadnięte lub zamglone, prawdopodobnie jest ona nieświeża.
  3. Kolejnym charakterystycznym wyznacznikiem świeżości są skrzela. Powinny być jasno czerwone, w niektórych przypadkach nawet purpurowe. Skrzela nieświeżej ryby najczęściej są szare lub zżółknięte, z białym nalotem.
  4. W kolejnym kroku przyjrzyj się skórze czy jest ona gładka i błyszcząca. Zwróć uwagę, czy łuska równo przylega. Na rybie nie powinien występować śluz.
  5. Mięso świeżej ryby charakteryzuje się sprężystością. Po naciśnięciu powinno wracać do poprzedniego kształtu. Mięso nieświeżej ryby w swojej konsystencji będzie Ci przypominać plastelinę.

Bogaty wybór, świeżych ryb może zainicjować Twoją przygodę poznawania i smakowania morskich specjałów. Dzięki naszemu sklepowi rybnemu są one dostępne na wyciągnięcie ręki. Zasmakuj rybnych potraw nie tylko przebywając na północy Polski. Niech świeża ryba zagości na Twoim stole gdziekolwiek się znajdujesz. Powyższe wskazówki pomogą Ci dokonywać świadomych zakupów.

Popularne wpisy

Używamy informacji zapisanych z plików cookies aby zapewnić maksymalną wygodę podczas korzystania z naszego sklepu. Dzielimy się informacjami z współpracującymi z nami firmami badawczymi oraz reklamowymi. Korzystając z naszej strony, akceptujesz używanie plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia dotyczące ciasteczek w swojej przeglądarce.